Apvienošanās

10. maijā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut fiziskai personai iegūt izšķirošu ietekmi pār SIA “RIXJET” un SIA “RIXJET RIGA”. KP nekonstatēja būtisku kaitējumu konkurencei, tāpēc lēma par darījuma atļaušanu.

Fiziskās personas darbība Latvijā ir saistīta ar elektroenerģijas ražošanu, sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšanu un pārvaldīšanu, kravu transportēšanu pa dzelzceļu, pārējās dzelzceļa transporta palīgdarbību veikšanu, ritošā sastāva tehnisko apkopi, savu mežu īpašumu apsaimniekošanu, lauksaimniecības zemju iznomāšanu un apsaimniekošanu, tādu gaišo naftas produktu kā dīzeļdegvielas, benzīna, petrolejas, reaktīvās degvielas, šķīdinātāja benzīna frakciju pieņemšanu, īslaicīgo uzglabāšanu un tālāko nosūtīšanu, naftas produktu kravu tranzīta un naftas produktu uzglabāšanas pakalpojumu sniegšanu, naftas produktu, t. sk. aviācijas degvielas, vairumtirdzniecību Baltijas reģionā.

SIA “RIXJET” saimnieciskā darbība ir saistīta ar aviācijas degvielas iegādi, degvielas piegādi aviosabiedrībām un ar to saistītu pakalpojumu sniegšanu. Savukārt SIA “RIXJET RIGA” sniedz naftas produktu pārkraušanas pakalpojumus starptautiskās lidostas “Rīga” teritorijā. Pārkraušanas pakalpojumos ietilpst: naftas produktu transportēšana, uzglabāšana noliktavās, kvalitātes kontrole, uzpildīšana gaisa kuģos un muitas procedūru veikšana.

Tādējādi apvienošanās rezultātā notiks šajā procesā iesaistīto uzņēmumu vertikālā integrācija aviācijas degvielas uzpildes pakalpojuma lidsabiedrībām sniegšanas tirgū starptautiskās lidostas “Rīga” teritorijā. Izvērtējot uzņēmumu sniegto un iestādes rīcībā esošo informāciju, KP secināja, ka apvienošanās rezultātā būtiski nemainīsies tirgus struktūra, nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis ietekmētajos tirgos Latvijā, kuros darbojas apvienošanās dalībnieki. Līdz ar to apvienošanās ir atļaujama.


Lai nepieļautu būtisku konkurences samazināšanos uzņēmumu apvienošanās rezultātā, apvienošanās darījumiem, kas atbilst Konkurences likumā noteiktajiem kritērijiem, nepieciešama Konkurences padomes atļauja. Tādējādi Konkurences padome nodrošina valstisku kontroli pār tirgu koncentrēšanos, lai neveidojas tādas strukturālas izmaiņas, kuru rezultātā patērētājiem ilgtermiņā tiek ierobežotas izvēles iespējas vai preces un pakalpojumi jāiegādājas par nekonkurētspējīgu cenu.