Jaunumi

10.februārī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu, ar kuru konstatēja, ka VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga”” pārkāpusi dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizliegumu, bez objektīva pamatojuma lidsabiedrībai Ryanair piemērojot ievērojami zemāku maksu par lidostas pakalpojumiem nekā lidsabiedrībai airBaltic.

Lidostai piemērots sods Ls 50 000 apmērā, kā arī tiesiskie pienākumi par saviem pakalpojumiem piemērot pamatotus un nediskriminējošus maksājumus, lidsabiedrībām nodrošinot skaidri saprotamu informāciju par to, cik maksā katrs lidostas pakalpojums.

Salīdzinot abām lidsabiedrībām piemērotos maksājumus, KP konstatēja, ka par līdzvērtīgiem pakalpojumiem – bagāžas apstrādi, pasažieru kāpņu nodrošināšanu, gaisa kuģu izstumšanu pirms izlidošanas u.c. – airBaltic lidostai maksājusi par 82% vairāk nekā Ryanair. Turklāt airBaltic vēl papildus bija jāapmaksā lidostas administratīvās izmaksas, kas Ryanair nebija jāmaksā, tā minēto procentuālo atšķirību vēl palielinot.

Rezultātā par konkrētajiem pakalpojumiem no airBaltic tika prasīta maksa, kas sedz lidostas izmaksas un nodrošina peļņu, savukārt Ryanair maksātais pat nesedza lidostas izmaksas. Tādējādi, piemērojot diskriminējošus maksājumus, lidostas rīcība būtiski negatīvi ietekmēja airBaltic konkurētspēju attiecībā pret Ryanair.

Diskriminējošie maksājumi tika piemēroti no 2009.gada 1.novembra līdz 2010.gada 31.decembrim, kad saskaņā ar ES direktīvu lidostā konkrētos pakalpojumus uzsāka sniegt neatkarīgs uzņēmums SIA „North Hub Services”, kas turpmāk apkalpoja airBaltic.

Lēmumā KP arī norāda, ka kopumā airBaltic Rīgas lidostai nodrošina lielākus ienākumus nekā Ryanair.

Maksājumu lielumu lidsabiedrībām lidosta noteica pēc atšķirīgām metodikām – airBaltic par katra gaisa kuģa apkalpošanu, bet Ryanair nemainīgi par katru pārvadāto pasažieri. Lēmumā KP norāda, ka, lai arī lidostai ir tiesības noteikt atšķirīgas metodikas maksājumu aprēķināšanai dažādām lidsabiedrībām, tomēr to rezultātā piemērotie maksājumi nedrīkst būt diskriminējoši. Šajā gadījumā piemērotās atšķirīgās metodikas nespēja nodrošināt nediskriminējošu maksājumu aprēķinu, tāpēc nebija pieļaujamas.

Tā kā lidostas pārkāpuma rezultātā tika ietekmēta tirdzniecība starp dalībvalstīm, KP konstatēja, ka noticis Līguma par Eiropas Savienības darbību 102.panta pārkāpums, kas pēc būtības atbilst Latvijas Konkurences likumā noteiktajam dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizliegumam.

Lieta tika ierosināta pēc airBaltic iesnieguma.

Lēmums pieejams KP mājas lapā >>>