Jaunumi

Lai pārrunātu situāciju tirgū sakarā ar svaigpiena iepirkuma cenu pēkšņo kritumu, Konkurences padome (KP) 22. janvārī tikās ar piena nozares – kooperatīvu, pārstrādātāju un mazumtirgotāju - pārstāvjiem. Lai gan tikšanās dalībnieki pauda atšķirīgu viedokli par šobrīd piena tirgū notiekošo, konstatējams, ka svaigpiena iepirkuma cenas ietekmē daudzu vietējā un pasaules mēroga tirgus faktoru kopums. Turklāt nelabvēlīgām pieprasījuma un cenu izmaiņām ir tendence kļūt arvien biežākām.  

Lai noskaidrotu piena piegādes ķēdes (svaigpiena ražošana, piena pārstrāde un realizācija) dalībnieku viedokli par svaigpiena iepirkumu cenu samazinājuma iemesliem un tendencēm, kā arī kā iepirkuma cenu pazeminājums ietekmē piena produktu cenas veikalu plauktos, KP tikās ar Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas, Latvijas Piensaimnieku Centrālās Savienības un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas pārstāvjiem.

Tikšanas laikā atklājās, ka starp uzņēmumiem, kas darbojas katrā no piena produktu piegādes ķēdes posmiem, ir maz uzticamības un periodos, kad notiek straujas svaigpiena iepirkuma cenu izmaiņas, sadarbības nosacījumi starp atsevišķiem ražotājiem un pārstrādātājiem var tikt ignorēti. Tāpat tika secināts, ka piena produktu cenu izmaiņu dinamika Latvijā ir lēna, proti, kad izejvielu cenas krītas, tās tikai ar lielu laika nobīdi atspoguļojas galaprodukta cenā.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas pārstāvis apliecināja, ka svaigpiena cenu kritums pagaidām nav atspoguļojies zemākā, no piena pārstrādātājiem saņemtā iepirkuma cenā un līdz ar to samazinātā veikalu plaukta cenā. Savukārt Latvijas Piensaimnieku Centrālās Savienības pārstāvis norādīja, ka nepietiekamie ieņēmumi no piena produktu eksporta un iekšzemes patēriņa kritums piena produktiem nedod iespēju veidot piena pārstrādi rentablu. Līdz ar to jāsecina, ka pārstrādātāju ražošanas jaudas netiek pilnībā izmantotas. Vienlaikus biežās akcijas piena produktiem lielveikalos apliecina, ka piena pārstrādātāji tomēr nodod pircējiem ieguvumus no cenu samazinājuma regulāro akciju veidā.

Ņemot vērā diskusijā pārrunātos jautājumus, KP secina, ka piena nozarei bija un ir raksturīgs cikliskums. Lai gan pašreizējo svaigpiena cenu kritumu pārstrādātāji dēvē par cenu svārstībām, tomēr ir skaidrs, ka no tām svaigpiena ražotāji nebūs pasargāti arī nākotnē, jo to izraisa vairāku faktoru kopums: gan izejvielu un piena produktu, t.sk. industriālā piena pulvera,  pieprasījums un konjunktūra ārvalstu tirgos, gan vietējā piena nozares specifika - pirmām kārtām būtiska svaigpiena pārprodukcija, zemnieku saimniecību sadrumstalotība, mazefektīva svaigpiena pārstrāde un eksporta tirgu trūkums. Konstatējams, ka krīzes situācijas vieglāk pārcieš piena pārstrādātāji, kas specializējas nišas produktu ražošanā, un arī pašlaik ir virkne uzņēmumu – gan svaigpiena ražotāji, gan ar tiem saistītie pārstrādātāji, kurus piena cenu svārstības nav ietekmējušas un pēc kuriem mazumtirdzniecībā ir liels pieprasījums, pat neraugoties uz lētāku citu valstu produktu pieejamību.

Skaidrīte Ābrama, KP priekšsēdētāja: “Diskusijas laikā iezīmējās divas būtiskas lietas: Latvijas piena pārstrāde kopumā ir mazefektīva un svaigpiena ražotājiem izdzīvošanas jautājums ir stratēģiski un ilgtermiņā plānot savu darbību, nevis paļauties uz to, ka, svaigpiena iepirkuma cenām augot, tā būs vienmēr. Pēc tam, kad cenas atkal krītas, jau var būt par vēlu pārstrādātājiem pārmest nespēju piena produktus saražot tādos apjomos, lai ar cenu ir apmierināti gan patērētāji, gan izejvielu ražotāji. Tas nozīmē jau ‘labajos laikos’ meklēt uzticamus svaigpiena noieta kanālus vai pat attīstīt noteiktus pārstrādes veidus līdz pat nišas specializācijai.”

Vienlaikus tikšanās dalībnieki piekrita, ka darījuma partneriem – svaigpiena ražotājiem un pārstrādātājiem - jābūt korektiem savstarpējās attiecībās, savlaicīgi jābrīdina par iepirkuma cenu vai apjoma izmaiņām, dodot iespēju partneriem laikus sagatavoties šīm izmaiņām. Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija un Latvijas Piensaimnieku Centrālās Savienības apliecināja gatavību pievērsties šīs problēmas risināšanai.

KP turpinās rūpīgi sekot norisēm piena ražošanas, pārstrādes un mazumtirdzniecības tirgū.