Pārkāpumu un pierādījumu piemēri

28.septemebrī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu par aizliegtu vienošanos sodīt neproduktīvo mājdzīvnieku barības un zāļu vairumtirgotāju SIA „Pet Pro Service". Uzņēmumam par minimālās tālākpārdošanas cenas fiksēšanu un tirgus sadali, kas ierobežo pircēju iespējas specializētajos zooveikalos un veterinārajās klīnikās konkrēto produkciju iegādāties par zemākām cenām, piemērots sods Ls 18 033 apmērā.

Aizliegto vienošanos SIA „Pet Pro Service" īstenoja sešu gadu garumā, līgumos ar kopumā aptuveni 250 sadarbības partneriem nosakot minimālo cenu, par kādu tālāk zooveikalos un veterinārajās klīnikās, kā arī vairumtirdzniecībā drīkst tirgot SIA „Pet Pro Service" izplatīto neproduktīvo mājdzīvnieku barību un MERIAL veterinārās zāles.

Tāpat uzņēmums noteica aizliegumu mazumtirgotājiem no SIA „Pet Pro Service" iegādāto produkciju tirgot vairumtirdzniecībā, bet vairumtirgotājiem liedza tirgot ārpus Latvijas MERIAL veterinārās zāles.

Šāda rīcība ir smags konkurences tiesību pārkāpums, kas kavē uzņēmumu savstarpējo konkurenci un ierobežo patērētāju iespējas iegādāties konkrētās preces lētāk, jo tiek mākslīgi uzturēts zemākais cenu līmenis, liedzot iesaistītajiem uzņēmumiem konkurēt, piedāvājot zemāku cenu.

Līdzatbildīgi aizstāvēt savas tiesības brīvi noteikt preču cenas līdzīgās situācijās ir arī iesaistītie tirgotāji – tiem jānoraida jebkuri piedāvājumi iekļaut līgumos nosacījumus par minimālajām preču cenām, kā arī domstarpību gadījumos jāvēršas KP. Būtiski, ka situācijās, kad tirgotāji bez ierunām pakļaujas vairumtirgotāja prasībām par minimālās tālākpārdošanas cenas fiksēšanu, arī tiem var tik piemērots naudas sods par aizliegtas vienošanās īstenošanu.

Informāciju par ierobežojošajiem nosacījumiem, ko SIA „Pet Pro Service" iekļāvusi līgumos ar sadarbības partneriem, KP ieguva tirgus uzraudzības ietvaros.