2025 Pusgada raditaji

Lai stiprinātu godīgu konkurenci un novērstu tirgus kropļojumus, 2025. gada pirmajos sešos mēnešos Konkurences padome (KP) ir īstenojusi vairākas augstas prioritātes iniciatīvas, tostarp ierosinājusi pirmo pārkāpuma lietu par iespējamu aizliegtu vienošanos, balstoties uz datu monitoringa rīka signāliem, kā arī pirmo reizi organizējusi inspekciju, kas vienlaicīgi norisinājusies visās trīs Baltijas valstīs.

KP pieņemtie lēmumi

Gada pirmajos sešos mēnešos KP ir pieņēmusi trīs lēmumus izpētes lietās, kopumā piemērojot naudas sodus vairāk nekā 100 tūkst. EUR apmēra.

Vienā gadījumā iestāde konstatējusi dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi” darbībās, kur uzņēmuma pārkāpuma rezultātā ievērojamai Mārupes novada iedzīvotāju daļai – uzņēmuma klientiem – ir bijis jāmaksā par kanalizācijas pakalpojumu, kad tas faktiski nav saņemts, tādējādi pārmaksājot gandrīz trīs reizes. Tāpat tikusi ierobežota konkurence - citi uzņēmumi nav drīkstējuši sniegt papildu ūdens patēriņa skaitītāju uzstādīšanas un pakalpojumu Mārupes novadā. Par konstatēto pārkāpumu uzņēmumam piemērots sods vairāk nekā 78. tūkst. EUR, kā arī noteikts tiesiskais pienākums – SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi” jānovērš konstatētais pārkāpums.

Otrā gadījumā, kaut arī KP pieņēmusi lēmumu par lietas izpētes izbeigšanu, pēc KP pārkāpuma izpētes lietas ierosināšanas un procesuālo darbību veikšanas, ir pozitīvi mainījies AS “RĪGAS SILTUMS” iepirkumu par siltumtīklu būvniecību un remontdarbiem tirgus – iepirkumu vide vairs nav noslēgta un ir pieaudzis pretendentu skaits, kas piedalās iepirkumos.

Trešais iestādes lēmums pieņemts par nesadarbošanos ar KP inspekcijas laikā, dzēšot informāciju, kas nepieciešama KP lietas izpētē. Ņemot vērā, ka procesuālo darbību (inspekciju) veikšana ir viens no būtiskākajiem līdzekļiem, kas palīdz KP iegūt informāciju par iespējamiem pārkāpumiem, par šķēršļu likšanu šo darbību laikā tiek piemērots sods. Turklāt soda piemērošana kalpo ka preventīvs līdzeklis, kas attur citus tirgus dalībniekus no šāda pārkāpuma veikšanas. Konkrētajā gadījumā SIA “SILTUMTEHSERVISS” piemēros sods vairāk nekā 26 tūkst. EUR apmērā.

KP arī veikusi četras prevencijas procedūras, kas nozīmē – kaut arī iestādei ir bijušas aizdomas par tirgus dalībnieku aizliegtām vienošanām, tomēr iespējamais pārkāpums nav atkārtos un nav ietekmējis lielu tirgus un sabiedrības daļu, tādēļ KP izmantojusi alternatīvu pārkāpuma novēršanas metodi bez formālas lietas ierosināšanas, kas vērsta uz uzņēmumu izpratnes un atbildīgas rīcības veicināšanu. Prevencijās brīdinātas 17 juridiskās personas, kas ir par 11 vairāk nekā šajā periodā pērn.

Vienlaikus ir uzsāktas divas jaunas pārkāpuma lietas, turklāt ir noritējis darbs pie tā, lai nākamajā periodā varētu ierosināt vairākas jaunas pārkāpuma lietas.

Inovācijas, kas palīdz identificēt aizliegtas vienošanās

Gada sākumā KP pirmo reizi ierosināja pārkāpuma lietu, izmantojot iestādes izstrādāto datu monitoringa rīku. Izpēte saistīta ar kafijas automātu izplatīšanas tirgu un iespējamiem pārkāpumiem aizliegtu vienošanos jomā. Arī turpmāk iestāde plāno, izmantojot digitālos rīkus, proaktīvi uzraudzīt, vai kādā no tirgiem nav novērojamas pazīmes, kas varētu liecināt par iespējamu konkurences kavēšanu.

Pirmo reizi Baltijā – vienlaicīga inspekcija visās Baltijas valstīs

Lieta par iespējamu aizliegtu vienošanos kafijas automātu izplatīšanas tirgū ir nozīmīga arī cita aspekta dēļ – pirmo reizi iestādes pastāvēšanas vēsturē tika veikta vienlaicīga inspekcija visās trīs Baltijas valstī, piedaloties Lietuvas un Igaunijas konkurences iestāžu kolēģiem. Sadarbība starp Latviju, Lietuvu un Igauniju procesuālo darbību veikšanā iezīmē Konkurences padomes starptautiskās sadarbības spēju stiprināšanos un izaugsmi.

Palielinās padziļinātas izpētes lietu skaits apvienošanās jomā

Salīdzinot ar iepriekšējo periodu būtiski palielinājies to apvienošanās lietu skaits, kurās KP bija jāveic padziļināta izpēte – 2025. gada sešos mēnešos šādi apvienošanās darījumi bija četri, salīdzinot ar tikai divām lietām visa 2024. gada laikā. Tāpat pieaudzis arī pirmsapvienošanās konsultāciju apjoms par vairāk nekā 30%.

Aktīva rīcība publisko personu konkurenci ierobežojošas rīcības izvērtēšanā

KP ir noslēgusi vairākas pārrunas ar pašvaldībām un to uzņēmumiem par iespējamiem konkurences kropļojumiem, tostarp Valmierā, Jūrmalā un citviet. Iestāde šogad sniegusi 13 viedokļus par publisko personu līdzdalības pamatotību uzņēmējdarbībā, turpinot uzsvērt nepieciešamību valstij un pašvaldībām rūpīgi izvērtēt, vai pastāv pamats to darbībai tirgū.

KP arī plāno jau tuvākā mēneša laikā savā mājas lapā publiskot tās sniegtos viedokļus, kuros vērtēta publisko personu rīcības atbilstība konkurences neitralitātes prasībām, tādējādi sniedzot iespēju gan sabiedrībai, gan pašām publiskajām personām uzzināt vairāk par KP veiktajiem izvērtējumiem.

Tirgus uzraudzība vairākās būtiskās tautsaimniecības nozarēs

KP 2025. gada pirmajā pusgadā aktīvi turpinājusi darbu pie tirgus uzraudzībām pārtikas mazumtirdzniecībā, finanšu, veselības, vides un IT iepirkumu jomās. Astoņas no aktuālajām tirgus izpētēm plānots pabeigt nākamajā pusgadā – piemēram, svaigu dārzeņu, augļu un ogu piegādes ķēdes norēķinu termiņu tirgus izpēti, izpēti par konkurences apstākļiem starp publisko un privāto veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, komercbanku tirgus uzraudzība u.c.

Sadarbība ar pasūtītājiem publiskajos iepirkumos

Lai pasūtītājiem atvieglotu izvērtējuma veikšanu par kandidātu un pretendentu izslēgšanas iemesliem, KP ir vienkopus apkopojusi informāciju par tirgus dalībniekiem, par kuriem tā ir pieņēmusi lēmumu par dalību aizliegtā vienošanās.

KP ir arī sniegusi dažādiem pasūtītājiem  - slimnīcām, kapitālsabiedrībām, pašvaldībām u.c. – kopumā 9 atzinumus par pretendentu izslēgšanu no iepirkumiem iespējamo konkurences pārkāpumu dēļ. Salīdzinot ar pagājušā gada rādītājiem, secināms, ka pasūtītāju aktivitāte, lūdzot KP sniegt minētos atzinumus, ir samazinājusies salīdzinot ar 2024. gada sākumu, bet ir nemainīga, salīdzinot ar 2024. gada nogali.

KP arī ir rīkojusi trīs izglītojošos pasākumus publiskajiem pasūtītājiem, lai skaidrotu iespēju atgūt zaudējumus, kas radušies konkurences tiesību pārkāpuma rezultātā.

Sabiedrības izpratnes veicināšana par konkurences tiesībām

Šī gada sešos mēnešos KP ir izstrādājusi trīs informatīvos materiālus, lai veicinātu tirgus dalībnieku izpratni par konkurences tiesībām, piemēram, metodisko materiālu par sadarbību starp Konkurences padomi un publiskajiem pasūtītājiem zaudējumu par konkurences tiesību pārkāpumu atgūšanā. Turpinās darbs pie vēl pieciem izglītojošajiem materiāliem, kurus plānots publicēt otrajā pusgadā.

Pārskata periodā ir publicēti 12 KP ekspertu raksti, kas norāda uz pozitīvu tendenci, salīdzinot ar pērn kopā publicētajiem 16 ekspertu rakstiem. Šogad KP eksperti īpašu uzmanību vērsuši dažādu ekonomisko procesu un likumsakarību skaidrošanai konkurences tiesību kontekstā.

2025. gada pirmajā pusgadā KP arī sniegusi iespēju interesentiem piedalīties KP rīkotajos bezmaksas semināros, izglītojot ap 700 dalībnieku par konkurences tiesību piemērošanas jautājumiem. Tika aptverti tādi jautājumi kā aizliegtas vienošanās, konkurences neitralitāte, publisku personu līdzdalības pārvērtēšana kapitālsabiedrībās, negodīgas tirdzniecības prakse un apvienošanās ziņojumu sagatavošana. Dalībnieku sniegtā atgriezeniskā saite pēc apmācībām liecina, ka KP rīkotās apmācības lielākoties tiek novērtētas kā ļoti labas un vērtīgas.

Starptautiskā sadarbība

Iestāde turpina stiprināt starptautisko sadarbību, piedaloties vairāk nekā 25 pasākumos, piemēram, W@CompetitionNordic Tallinā, CompLaw: Nordic conferencē, Zviedrijā. Savukārt maijā KP uzņēma un nedēļas garumā dalījās pieredzē ar Ukrainas konkurences iestādes pārstāvjiem.

Starptautisko sadarbību KP stiprina arī piedaloties TSI projektos kopā ar vairākām citām Eiropas valstīm, pētot konkurences apstākļus digitālajos tirgos un iespēju stiprināt aizliegtu vienošanos atklāšanu un ziņošanu par tām publiskajos iepirkumos.

Vienlaikus tiek plānoti un norit aktīva gatavošanās vairākiem nozīmīgiem starptautiskiem pasākumiem otrajā pusgadā, piemēram, oktobrī Latvijā viesosies OECD ekspertu darba grupa, kas izvērtēs KP darbu un konkurences politikas attīstību.

Turpinās darbs pie normatīvā regulējuma pilnveides

Pārskata periodā KP ir piedalījusies vairāk nekā 20 normatīvo aktu saskaņošanā, sniedzot priekšlikumus un viedokli farmācijas, finanšu, komunālo pakalpojumu un citās jomās. Vienlaikus īstenots darbs pie grozījumiem Konkurences likumā un Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā.

Rezultāti tiesvedībās un būtiskas atziņas konkurences tiesību piemērošanā

2025. gada pirmajā pusgadā, nostiprinot konkurences tiesību piemērošanas praksi, tiesa pieņēmusi sešus KP labvēlīgus vai daļēji labvēlīgus spriedumus. Tikai vienā gadījumā pieņemts KP nelabvēlīgs spriedums, atceļot KP lēmumu.

Pārskata periodā KP ir sniegusi arī divus viedokļus Satversmes tiesai – saistībā ar atšķirīgu pieeju uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu un valsts meža zemes piešķiršanu vēja parku attīstībai.

Savukārt naudas sodu izpildes jomā turpinās darbs pie septiņām lietām, bet valsts kasē samaksātie naudas sodi sastāda 746 529 EUR.