Apvienošanās

30.05.2024. Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut SIA “MĀRKSMENS” iegūt nomas tiesības pār komerctelpām Mazā Nometņu ielā 29, Rīgā un Ropažu ielā 9, Rīgā, kuras līdz šim nomā SIA “Lekon”. KP nekonstatēja būtisku kaitējumu konkurencei, tāpēc lēma par darījuma atļaušanu.

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “MĀRKSMENS” ir Latvijā reģistrēta sabiedrība, kas nodarbojas ar mazumtirdzniecību nespecializētajos veikalos, kuros galvenokārt pārdod pārtikas preces, dzērienus vai tabaku. Mārksmens kopā pieder 32 “top!” un “mini top!” veikali Dobelē, Jelgavā, Rīgā un citur Latvijā. Savukārt sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Lekon” ir Latvijā reģistrēta sabiedrība, un tās saimnieciskā darbība ir saistīta ar mazumtirdzniecību nespecializētajos veikalos, kuros galvenokārt pārdod pārtikas preces, dzērienus vai tabaku. Lekon kopā pieder 13 “Citro” un “Eldo” veikali Rīgā, Rēzeknē, Viļānos un Kārsavā.

KP norāda, ka apvienošanās dalībnieki darbojas horizontāli saistītos tirgos, nodrošinot pārtikas preču, dzērienu un citu līdzīgu ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecību.

Izvērtējot uzņēmumu sniegto un KP rīcībā esošo informāciju, KP secina, ka apvienošanās rezultātā būtiski nemainīsies tirgus struktūra, nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis ietekmētajos tirgos Latvijā, tāpēc apvienošanās darījums ir atļaujams.

Lai nepieļautu būtisku konkurences samazināšanos uzņēmumu apvienošanās rezultātā, apvienošanās darījumiem, kas atbilst Konkurences likumā noteiktajiem kritērijiem, nepieciešama Konkurences padomes atļauja. Tādējādi Konkurences padome nodrošina valstisku kontroli pār tirgu koncentrēšanos, lai neveidojas tādas strukturālas izmaiņas, kuru rezultātā patērētājiem ilgtermiņā tiek ierobežotas izvēles iespējas vai preces un pakalpojumi jāiegādājas par nekonkurētspējīgu cenu. Plašāka informācija par apvienošanās kontroli Latvijā pieejama Konkurences padomes tīmekļvietnes sadaļā “Tirgus dalībnieku apvienošanās”.