Jaunumi

8.jūnijā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut apvienošanos, kas paredzēta, AS „Rīgas Miesnieks" iegūstot izšķirošu ietekmi AS „Jelgavas gaļas kombināts". Lai novērstu šāda darījuma negatīvo ietekmi uz konkurenci, KP noteikusi saistošu noteikumu, kas nodrošina mazumtirgotāja neatkarīgas izvēles iespēju un nerada papildu šķēršļus jaunu tirgus dalībnieku ienākšanai.

Apvienošanās ietekme tika izvērtēta gaļas izstrādājumu – svaigas gaļas un pusfabrikātu – un gaļas produktu, piemēram, cīsiņu, desu, pelmeņu un kūpinājumu, iepirkuma/piegādes mazumtirdzniecībai tirgū un realizācijas tirgū Latvijas teritorijā.

Saskaņā ar KP lēmumā noteikto apvienošanās dalībniekiem jānodrošina, ka jebkurai vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības komercsabiedrībai, ja tā ir izteikusi šādu vēlmi, būtu iespējams iegādāties tai vēlamajā apjomā un sortimentā apvienošanās dalībnieku ražotās un realizētās vārītās desas, cīsiņus, pusžāvētās un cieti žāvētās desas, sardeles un grila cīsiņus, nesaistot tos ar pienākumu pirkt citus gaļas produktus.

Šāds noteikums paredzēts, lai novērstu konkurences samazināšanos konkrētajos tirgos, uz ko līdztekus tirgus koncentrācijai norāda tādi faktori kā portfeļa efekts (plašāks ražotāja piedāvājums visās preču grupās rada tam priekšrocības attiecībā pret konkurentiem), būtiskais apvienošanās dalībnieku apgrozījuma un tirgus daļas pārsvars, salīdzinot ar to konkurentiem, tirgos vērojamais pieprasījuma kritums un mazumtirgotāju ierobežotās iespējas aizvietot apvienošanās dalībnieku produkciju ar citu, neciešot zaudējumus.

Izvērtējot apvienošanos, tika ņemta vērā arī apvienošanās dalībnieku atkarība no lielākajām mazumtirdzniecības ķēdēm, kā arī finanšu līdzekļu un noieta tirgu nepietiekamība veiksmīgai AS „Jelgavas gaļas kombināts" patstāvīgai darbībai.

100% AS „Rīgas Miesnieks" akciju kapitāla pieder Igaunijā reģistrētajai komercsabiedrībai AS „Rakvere Lihakombinaat", kurā tiešu izšķiršu ietekmi īsteno Somijā reģistrēta akciju sabiedrība „HKScan Oyj".

Lēmuma teksts pieejams KP mājas lapā: saite