Jaunumi

23.decembrī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu pagarināt līdz 2015.gada 1.janvārim saistošos noteikumus, kas liedz AS „Sentor Farm aptiekas" un AS „Recipe Plus" pārpirkt aptiekas Rīgā, Jēkabpilī, Talsos un Dobelē – pilsētās, kurās šiem uzņēmumiem jau ir ievērojama tirgus vara.

Šādi saistošie noteikumi līdz 2012.gada 1.janvārim AS „Sentor Farm aptiekas" un AS „Recipe Plus" tika piemēroti 2009.gadā, lai novērstu šo uzņēmumu apvienošanās negatīvo ietekmi uz tirgu un nepieļautu, ka samazinās zāļu pieejamība iedzīvotājiem. 2009.gada KP lēmumā arī tika paredzēta iespēja liegumu pagarināt par trim gadiem – līdz 2015.gada 1.javārim.

Lai nodrošinātu, ka KP lēmums abiem uzņēmumiem ir pieejams laikus – pirms 2012.gada 1.janvārī spēku zaudēs 2009.gadā piemērotie ierobežojumi – KP lēmums tiek publiskots oficiālajā laikrakstā „Latvijas Vēstnesis", kā arī KP mājas lapā. Šādi rīkoties KP ir spiesta, jo AS „Sentor Farm aptiekas" un AS „Recipe Plus" norādot uz to, ka ir svētku laiks, atsakās no KP pārstāvjiem saņemt lēmumu. Līdz ar to šāda rīcība rada bažas par uzņēmumu iespējamu vēlmi veikt darījumus, aizbildinoties ar to, ka nav saņemts KP lēmums.

Šāds precedents jau ir bijis 2009.gadā, kad AS „Sentor Farm aptiekas" laika periodā no KP lēmuma pieņemšanas brīža līdz tā paziņošanai adresātam iegādājās aptiekas administratīvajās teritorijās, kurās tam ar saistošajiem noteikumiem šādas tiesības bija liegtas. Par šādu rīcību uzņēmumam tika piemērots naudas sods.

Lēmums pagarināt saistošos noteikumus līdz 2015.gadam tika pieņemts, jo minētajās pilsētās apvienoto zāļu lieltirgotāja AS „Recipe Plus" un mazumtirgotāja AS „Sentor Farm aptiekas" tālāka paplašināšanās uz citu aptieku rēķina varētu negatīvi ietekmēt konkurences situāciju un attiecīgi arī zāļu pieejamību iedzīvotājiem.

Būtiski, ka ierobežojumi neliedz konkrētajiem uzņēmumiem attīstīties (kas arī noticis, jo to tirgus daļa kopš 2009.gada ir pieaugusi), bet aizsargā patērētājus no problēmām, kuras var izraisīt pārmērīga tirgus koncentrācija – augstākām cenām un mazākas izvēles.

Lēmuma teksts pieejams KP mājas lapā: saite