Jaunumi

Pēc Administratīvās apgabaltiesas sprieduma spēkā stājies Konkurences padomes (KP) 2013.gada nogalē pieņemtais lēmums sodīt SIA „Transporta telemātikas sistēmas”. Uzņēmums pret saviem konkurentiem – sabiedriskā transporta biļešu kases aparātu un telemātikas iekārtu izstrādātājiem – ļaunprātīgi izmantoja konkurences priekšrocības, ko tam sniedza pieeja valstij piederošai datu bāzei par starppilsētu autobusu darbību.

SIA „Transporta telemātikas sistēmas” bija izstrādājusi un uzturēja Autotransporta direkcijas datu bāzi. Savukārt visiem autobusu pārvadātājiem vietējās un starppilsētu nozīmes maršrutos bija jāizmanto kases aparāti un telemātikas iekārtas, no kuriem ir iespējams nosūtīt datus uz šo datu bāzi. Izmantojot savas zināšanas par datu bāzes uzbūvi un to, ka pašai Autotransporta direkcijai nebija IT speciālistu, kas spētu strādāt ar datu bāzi, SIA „Transporta telemātikas sistēmas” nesniedza tehnisko informāciju saviem konkurentiem telemātikas iekārtu izgatavošanas un tirdzniecības tirgū un nodrošināja sev monopolstāvokli.

Tāpat, nesniedzot tehnisko informāciju, SIA „Transporta telemātikas sistēmas” kavēja citu uzņēmumu iespējas izstrādāt un piedāvāt tirgū kvalitatīvus jaunākās paaudzes kases aparātus, kas būtu ērti savietojami ar valstij piederošo datu bāzi. Šādi uzņēmums ieguva priekšrocības pats sava jaunākās paaudzes kases aparāta izstrādei un tirdzniecībai.

Tiesa savā spriedumā ir atbalstījusi KP secinājumus. Tiesa uzsvērusi -  ekskluzīvās tiesības uzturēt datu bāzi padarīja SIA “Transporta telemātikas sistēmas” par neizbēgamu darījumu partneri uzņēmumiem, kas vēlējās izstrādāt, tirgot un apkalpot biļešu kases aparātu un telemātikas sistēmas. SIA „Transporta telemātikas sistēmas” rīcība, nesniedzot tehnisko informāciju, uzskatāma par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, radot stratēģiskas barjeras konkurējošu uzņēmumu ienākšanai gan telemātikas iekārtu, gan kases aparātu tirgos.

Tiesas spriedums (.pdf)

Informācija par KP 2013.gada lēmumu