Jaunumi

Izplatot informāciju par vēršanos Konkurences padomē (KP) plašsaziņas līdzekļiem un tādējādi informējot iepirkuma pretendentus, kas tika turēti aizdomās par mākslīgu cenu sadārdzināšanu elektrolīniju trašu tīrīšanas iepirkumā, AS „Sadales tīkls" būtiski ierobežo iespējas pierādīt pārkāpumu. KP norāda – izmeklēšanas darbību veikšana pēc tam, kad par to ir brīdināti aizdomās turamie uzņēmumi, dodot tiem iespēju likvidēt pierādījumus, nevar būt efektīva.

AS „Sadales tīkls" iesniegumu Konkurences padome (KP) saņēma šī gada 15.februārī – pēc tam, kad 10.februāra raidījumā „Nekā personīga" bija izskanējusi informācija par iespējamām nelikumībām saistībā ar AS „Sadales tīkls" 2012.gada augustā organizēto konkursu, un pēc tam, kad 11.februārī un atkārtoti 15.februārī AS „Sadales tīkls", reaģējot uz raidījumā izskanējušo informāciju, informēja plašsaziņas līdzekļus par savām aizdomām par aizliegtu vienošanos iepirkuma pretendentu starpā un par plāniem vērsties KP.

KP norāda: šāda AS „Sadales tīkls" rīcība nav vērsta uz pārkāpuma atklāšanu, bet tieši pretēji – uz cenšanos mazināt savu atbildību par nepamatoti novēlotu reaģēšanu uz iespējami apšaubāmu iepirkumu, turklāt tikai pēc tam, kad par to jau publiski izteikušies plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Aizliegtu vienošanos konkurentu starpā atklāšana ir sarežģīts process, jo pierādījumi par nelikumīgu informācijas apmaiņu un rīcība saskaņošanu konkurentu starpā tiek rūpīgi slēpti. Lai tos iegūtu, KP ierosina izpētes lietu un nepieciešamības gadījumā, ja citādi informāciju iegūt nav iespējams, vēršas tiesā, lai iegūtu tiesības veikt iesaistīto uzņēmumu nepieteiktus apmeklējumus jeb inspekcijas policista klātbūtnē. Plānojot šādas darbības, ir īpaši būtiski nepieļaut informācijas noplūdi, lai nedotu aizdomās turētajiem uzņēmumiem iespēju iznīcināt pierādījumus, kas varētu liecināt par pārkāpumu. KP nav pamata uzskatīt, ka šie apsvērumi nebūtu zināmi AS „Sadales tīkls", kas ir liels tirgus spēlētājs ar atbildošiem juridiskiem un ekonomiskiem resursiem.

Lai arī AS „Sadales tīkls" rīcība ir neatgriezeniski likvidējusi iespēju veikt pilnvērtīgu un maksimāli efektīvu izmeklēšanu, KP AS „Sadales tīkls" iesniegumu pieņems izskatīšanai. Vienlaikus KP aicina – ja iepirkuma pretendentu starpā patiesi pastāvējusi aizliegta vienošanās, uzņēmumiem joprojām ir iespēja Iecietības programmas ietvaros vērsties KP, sniegt informāciju par savu dalību pārkāpumā un saņemt pilnīgu vai daļēju atbrīvojumu no soda.

Šī gada 10.februāra raidījumā „Nekā personīga" izskanēja informācija par iespējamām nelikumībām saistībā ar AS „Sadales tīkls" 2012.gada augustā organizēto konkursu par elektrolīniju trašu tīrīšanu. Kā minēts raidījumā, neviena kompānija nav piedāvājusi iepriekšējā konkursa līmeņa cenas, bet gan par 30 – 50% augstākas. Nākamajā dienā pēc raidījuma sekoja AS „Sadales tīkls" paziņojums, ka apšaubītajā iepirkumā, iespējams, notikusi aizliegta vienošanās [konkurentu – konkursa pretendentu starpā], un AS „Sadales tīkls" vērsīsies Konkurences padomē ar lūgumu veikt izpēti. Piektdien 15.februārī Konkurences padome saņēma AS „Sadales tīkls" iesniegumu, kurā norādīts, ka AS „Sadales tīkls" 2012.gada augustā rīkojis iepirkumu un vēlāk, neprecizējot kad, radušās aizdomas par iespējām aizliegtām vienošanām, kuru rezultātā mākslīgi sadārdzināta pakalpojuma cena.