Jaunumi

8.jūnijā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu par aizliegtu vienošanos piemērot sodu Ls 31 403 apmērā neproduktīvo mājdzīvnieku barības vairumtirgotājam SIA „Optimums”. Uzņēmums 11 gadu garumā ierobežojis savu sadarbības partneru – mazumtirgotāju – iespējas noteikt zemākas cenas veikalu plauktos.

SIA „Optimums” ir viens no pieciem lielākajiem mājdzīvnieku barības vairumtirgotājiem Latvijā, kas suņu, kaķu, putnu, zivju un grauzēju barību un aksesuārus piegādā vairāk nekā 400 mazumtirdzniecības vietām. Ar mazumtirdzniecību nodarbojas arī pats SIA „Optimums”.

Aizliegto vienošanos SIA „Optimums” īstenoja, līgumos ar sadarbības partneriem (gan mazumtirgotājiem, gan vairumtirgotājiem) nosakot minimālo cenu, par kādu tālāk drīkst tikt tirgota tā produkcija. Šāda rīcība ir smags konkurences tiesību pārkāpums, kas kavē uzņēmumu savstarpējo konkurenci un ierobežo patērētāju iespējas iegādāties konkrētās preces lētāk.

Līdzatbildīgi aizstāvēt savas tiesības brīvi noteikt preču cenas līdzīgās situācijās ir arī iesaistītie mazumtirgotāji – tiem jānoraida jebkuri piedāvājumi iekļaut līgumos nosacījumus par minimālajām preču cenām, kā arī domstarpību gadījumos jāvēršas KP. Būtiski, ka situācijās, kad mazumtirgotāji bez ierunām pakļaujas vairumtirgotāja prasībām par minimālās tālākpārdošanas cenas fiksēšanu, arī tiem var tik piemērots naudas sods par aizliegtas vienošanās īstenošanu.

Informāciju par ierobežojošajiem nosacījumiem SIA „Optimums” līgumos KP ieguva tirgus uzraudzības ietvaros.

Lēmuma teksts pieejams KP mājas lapā