Jaunumi

2015.gada 16.decembrī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu lēmumu par karteļa vienošanos publiskā iepirkumā sodīt datortehnikas tirgotājus SIA “Expert Digital” un SIA “SIA Hannu Digital”. Uzņēmumiem kopumā tika piemērots sods EUR 11 573 apmērā.

Abu sodīto uzņēmumu piedāvājumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) planšetdatoru un portatīvo datoru iepirkumam bija vizuāli līdzīgi un tos bija parakstījusi viena un tā pati persona – vienlaicīgi viena uzņēmuma valdes loceklis un otra prokūrists. Apmainoties ar komercinformāciju par savu plānoto dalību iepirkumā, uzņēmumi padarīja neiespējamu patiesu konkurenci un maldināja iepircēju.

Izmeklēšanas gaitā abi uzņēmumi sadarbojās ar KP un atzina, ka to piedāvājumi KNAB iepirkumam ir bijuši savstarpēji saskaņoti.

SIA “SIA Hannu Digital” izmantoja iecietības programmas sniegtās iespējas jau pēc lietas ierosināšanas atzīt savu atbildību pārkāpumā un informēt KP par to, kā aizliegtā vienošanās tika īstenota. Attiecīgi uzņēmumam aprēķinātais naudas sods tika samazināts par 40%, kā arī tam netiks uz gadu liegta iespēja piedalīties publiskos iepirkumos.

SIA “Expert Digital” tika piemērots naudas soda samazinājums 10% apmērā, jo KP par atbildību mīkstinošu apstākli atzina uzņēmuma sadarbību ar izmeklētājiem, vaļsirdīgi atklājot pārkāpuma faktiskos apstākļus.

KP Aizliegtu vienošanos departamenta direktore Ieva Šmite-Antoņenko: Plānus attiecībā uz dalību iepirkumā uzņēmums drīkst atklāt savam konkurentam vienīgi tad, ja abi iesniedz kopīgu piedāvājumu. Savukārt, ja ar šādiem plāniem apmainās uzņēmumi, kas iepirkumā piedalās neatkarīgi, pasūtītājs tiek maldināts, jo no šiem pretendentiem nesaņem patiesi konkurējošus un attiecīgi reālai tirgus situācijai atbilstošus piedāvājumus.

Izpētes lietu KP ierosināja pēc KNAB iesnieguma.