Jaunumi

16.decembrī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu, kurā konstatēta aizliegta vienošanās starp SIA „Plus Punkts" un SIA „Narvesen Baltija" / AS „Preses apvienība", kā arī piemērots naudas sods kopumā Ls 103 100 apmērā. Saskaņotu darbību rezultātā uzņēmumi vienā laikā uzsākuši piemērot vienādu komisijas maksu par mobilo sakaru operatoru priekšapmaksas karšu tirgošanu.

Par saskaņotām darbībām liecināja gandrīz vienlaicīgā vienāda apjoma komisijas maksas piemērošana par priekšapmaksas sarunu kartēm, kā arī citi pierādījumi – kartelī iesaistīto uzņēmumu pārstāvju regulāra kontaktēšanās un no SIA „Narvesen Baltija"/AS „Preses apvienība" iekšējā sarakstes iegūtā informācija.

Patstāvīgi plānojot cenu politiku un lemjot par komisijas maksas ieviešanu, uzņēmumiem pēc gala cenas paaugstināšanas pastāvētu risks zaudēt klientus un tādējādi arī motivācija piemērot pēc iespējas zemāku komisijas maksu, lai uzvarētu konkurences cīņā. Savukārt saskaņojot savas darbības – komisijas maksu ieviešot vienā laikā un vienādā apmērā – uzņēmumi potenciālo konkurenci savā starpā nepieļāva.

Attiecībā uz SIA „Tele2" priekšapmaksas karti Zelta Zivtiņa karteļa ietvaros noteiktās cenas tika piemērotas laikā no 2009.gada 1.maija līdz 10.jūnijam, attiecībā uz SIA „Latvijas Mobilais Telefons" karti OKarte – no 1.maija līdz 2.jūnijam, bet SIA „BITE" kartei BiFri tās bija spēkā arī KP lēmuma pieņemšanas brīdī.

Par pārkāpuma izdarīšanu SIA „Plus Punkts" tika piemērots naudas sods Ls 24 600 apmērā, SIA „Narvesen Baltija" – Ls 40 000, bet AS „Preses apvienība" – Ls 38 500 apmērā.

SIA „Narvesen Baltija" un AS „Preses Apvienība" ir uzskatāmi par vienu tirgus dalībnieku – SIA „Narvesen Baltija" pieder 99,64% AS „Preses Apvienība" kapitāldaļu un abiem uzņēmumiem pieder mazumtirdzniecības vietas ar Narvesen zīmolu. Tomēr tā kā katram no šiem uzņēmumiem veidojas savs apgrozījums tirgū, arī juridiskā atbildība un naudas sods tika noteikts atsevišķi.

Lēmuma teksts pieejams KP mājas lapā: saite