No 14. - 16. jūnijam Budapeštā norisināsies Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) un Ungārijas konkurences iestādes izveidotā reģionālā centra organizētais seminārs “Interim Measures in Competition Cases”. Latvijas un Francijas konkurences iestāžu pārstāvji dalīsies pieredzē par pagaidu noregulējuma piemērošanu konkurences tiesībās.

Pagaidu noregulējums ir aizsardzības instruments, ko var piemērot, izmeklējot iespējamos konkurences tiesību pārkāpumus pirms gala lēmuma pieņemšanas, ja iespējamo pārkāpuma neizbeigšana var nodarīt būtisku un neatgriezenisku kaitējumu konkurencei tirgū.

Konkurences padome (KP) pagaidu noregulējumu izmantoja 2019. gadā t.s. “Tīrīgas lietā”, kad pret Rīgas pilsētas pašvaldību un SIA “Getliņi EKO” tika ierosināta pārkāpuma lieta par iespējamu Līguma par Eiropas Savienības darbību 102. pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Rīgas pilsētas pašvaldība, SIA “Getliņi EKO” un AS “Tīrīga” noslēdza koncesijas līgumu par jaunu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas ieviešanu Rīgā, kas paredzēja galvaspilsētā ieviest jaunu sistēmu atkritumu apsaimniekošanas jomā – uz 20 gadiem pakalpojuma sniegšanu uzticēt vienam uzņēmumam līdzšinējo četru pakalpojumu sniedzēju vietā.

Seminārā ar pieredzējušu konkurences ekspertu palīdzību tiks noskaidrots, kādi gadījumi ir piemērotākie pagaidu noregulējuma piemērošanai, kādi principi un tiesiskie standarti jāievēro, vienlaikus pievēršot uzmanību politiskiem apsvērumiem un noteiktu procedūru ievērošanas jautājumiem. Tas tiek organizēts OECD reģionālajā centrā Budapeštā, lai pieredzējuši eksperti no OECD dalībvalstu konkurences iestādēm sniegtu padomus un dalītos pieredzē par pagaidu noregulējumu ar Austrumeiropas valstīm.

Līdzās Francijas konkurences iestādei, seminārā eksperta statusā piedalīties aicināta arī Latvijas Konkurences padome, sniedzot iespēju izglītot 16 citu valstu, kuras nav vai vēl nav OECD dalībvalstis, piemēram, Armēnija, Azerbaidžāna, Albānija, Bulgārija, Horvātija, Gruzija, Rumānija, konkurences iestāžu ekspertus par Latvijas pieredzi pagaidu noregulējuma jautājumos. KP seminārā pārstāves Juridiskā departamenta direktors Valentīns Hitrovs.

Valentīns Hitrovs konkurences ekspertus 14. jūnijā izglītos par efektīvu pagaidu noregulējumu galvenajiem principiem, bet 16. jūnijā stāstīs vairāk par to, kādos gadījumos ir nepieciešama steidzama iejaukšanās un ir piemērojami pagaidu noregulējumi.