Jaunumi

30. maijā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut SIA “Proks” vienoties par franšīzes līgumu noslēgšanu ar deviņiem uzņēmumiem. KP lēmumā secināja, ka vienošanās radītie ieguvumi pārsniedz iespējamo kaitējumu konkurencei, tādējādi tā ir atļaujama.

Vienošanās ietvaros vairumtirgotājs SIA “Proks” uzņēmuma izveidotā mājsaimniecības elektronisko preču mazumtirdzniecības tīkla “NETA” franšīzes ietvaros noslēgs līgumus ar SIA “Linda-1”, SIA servis-komercfirmu “Kvarcs”, SIA “INK-99”, SIA “Alete”, SIA “Falkors”, Aulejas pagasta Z/S “Jaunzemji”, SIA “AK Optimus”, kā arī ar SIA “Elektrons & K” un SIA “TCA”. Mazumtirgotājiem pieder veikali dažādās Latvijas pilsētās un/vai internetveikali.

Izmantojot vienotu zīmolu, franšīzes tīkla ietvaros uzņēmumi plāno nodrošināt klientu apkalpošanu pēc vienotiem principiem. Ziņojumā sniegta informācija liecina, ka vienošanās tiks īstenota trīs gadu garumā, proti, līdz 2019. gada vasarai.

Izvērtējot vienošanos, KP nekonstatē, ka tās mērķis ir konkurences ierobežošana. Tāpat KP secina, ka vienošanās paaugstinās mazumtirdzniecības kvalitātes standartus franšīzes ņēmēju veikalos, paaugstinās to konkurētspēju, kas veicinās mājsaimniecības elektronisko preču tirgošanas kvalitātes uzlabošanu kopumā, un tādējādi radīs labumu patērētājiem.

SIA “Proks” nodarbojas ar elektronisko mājsaimniecības ierīču vairumtirdzniecību, kā arī tas ir internetveikala tehnoland.lv operators. Tikmēr franšīzes ņēmējiem vismaz viens no darbības veidiem ir mājsaimniecības elektronisko preču mazumtirdzniecība.

Konkurences tiesības atļauj tādas konkurentu vienošanās, kuras veicina preču ražošanas vai realizācijas uzlabošanu vai ekonomisko attīstību, radot labumu patērētājiem. Būtiski, ka šīs vienošanās nedrīkst uzlikt iesaistītajiem uzņēmumiem ierobežojumus, kuri nav nepieciešami minēto mērķu sasniegšanai, kā arī nedrīkst likvidēt konkurenci ievērojamā konkrētā tirgus daļā.