Jaunumi

14. februārī Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut AS “Kesko Senukai Latvia” iegūt tiesības nomāt daļu no SIA “NODUS” piederošām tirdzniecības telpām, kas atrodas Cēsu novada Vaives pagastā tirdzniecības centrā “Nodus”. KP nekonstatēja būtisku kaitējumu konkurencei, tāpēc lēma par darījuma atļaušanu.

SIA “NODUS” nodarbojas ar  būvmateriālu, mājsaimniecības un remonta preču un iekārtu mazumtirdzniecību. Saskaņā ar nomas līgumu AS “Kesko Senukai Latvia”, kas darbojas būvmateriālu, mājsaimniecības, dārza un remonta preču un iekārtu mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības tirgū, nomās daļu no tirdzniecības centra “Nodus” ēkas un tai pieguļošās teritorijas.

Tā kā abi uzņēmumi veic līdzīga rakstura saimniecisko darbību un darījuma rezultātā viens tirgus dalībnieks pārņemtu otra aktīvus – mazumtirdzniecības telpas –, Konkurences likuma izpratnē tā ir uzņēmumu apvienošanās, kas ir paziņojama KP.

Tirdzniecības centrā “Nodus”, kur turpmāk tirdzniecību veiks AS “Kesko Senukai Latvia”, darbojas arī citi mazumtirgotāji. Pašlaik AS “Kesko Senukai Latvia” nenodarbojas ar tirdzniecību Cēsīs, Valmierā vai tuvākā apkārtnē. Vienlaikus ietekmētajā tirgū darbojas vairāki citi konkurenti.

Tādējādi, izvērtējot uzņēmuma sniegto un KP rīcībā esošo informāciju, KP secina, ka AS “Kesko Senukai Latvia” nomājot telpas, kurās SIA “NODUS” pašlaik pati veic konkurējošu preču tirdzniecību, netiks ietekmēta tirgus struktūra, nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis ietekmētajā tirgū. Tāpēc apvienošanās darījums ir atļaujams.

Lai nepieļautu būtisku konkurences samazināšanos uzņēmumu apvienošanās rezultātā, apvienošanās darījumiem, kas atbilst Konkurences likumā noteiktajiem kritērijiem, nepieciešama KP atļauja. Tādējādi KP nodrošina valstisku kontroli pār tirgu koncentrēšanos, lai neveidojas tādas strukturālas izmaiņas, kuru rezultātā patērētāji cieš ilgtermiņā, jo tiem tiek ierobežotas izvēles iespējas vai preces un pakalpojumi jāiegādājas par nekonkurētspējīgu cenu.