Jaunumi

16.jūnijā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut AS „Aldaris" un SIA „Bauskas alus" vienošanos loģistikas jomā, ļaujot AS „Aldaris" vairumtirdzniecībā Latvijā un, iespējams, arī ārpus tās izplatīt SIA „Bauskas alus" alu un iesala dzērienus.

Tā kā AS „Aldaris" tirgus daļa alus realizācijas tirgū pārsniedz 10 %, turklāt abi uzņēmumi ražo savstarpēji konkurējošu produkciju, šī vienošanās nevarēja pretendēt uz automātisku atbrīvojumu no vienošanās aizlieguma. KP var atļaut šādu vienošanos, ja tā veicina preču ražošanas vai realizācijas uzlabošanu vai ekonomisko attīstību, radot labumu patērētājiem, turklāt šī vienošanās neuzliek attiecīgajiem tirgus dalībniekiem ierobežojumus, kuri nav nepieciešami minēto mērķu sasniegšanai, un nedod iespēju likvidēt konkurenci ievērojamā konkrētā tirgus daļā.

Izvērtējot vienošanās nosacījumus, KP konstatēja, ka šī alus darītāju vienošanās ir atļaujama, jo tās pozitīvais efekts atsver iespējamo kaitējumu konkurencei un palīdz attīstīties mazam/vidējam uzņēmumam SIA „Bauskas alus".

Uzņēmumu sadarbība veicinās SIA „Bauskas alus" produkcijas realizāciju, paplašinot tās patērētāju loku, kā arī uzlabos AS „Aldaris" produkcijas realizāciju, palīdzot ietaupīt loģistikas izmaksas. Tādējādi tiks veicināta abu līguma pušu ekonomiskā attīstība.

SIA „Bauskas alus" produkcijas pārdošanas apjomi ārpus Rīgas un Rīgas reģiona ir salīdzinoši nelieli, bet ārzemēs SIA „Bauskas alus" produkcija tirgota netiek. Vienošanās rezultātā SIA „Bauskas alus" produkcija tiks izplatīta plašākā teritorijā un lielākam patērētāju lokam nekā līdz šim, nodrošinot lielāku alus un iesala dzērienu izvēli patērētājiem reģionos un, iespējams, arī ārpus Latvijas.

Savukārt AS „Aldaris" samazināsies preču uzglabāšanas un izplatīšanas izmaksas, kas attiecīgi varētu pozitīvi iespaidot arī AS „Aldaris" klientiem (mazumtirgotājiem un viesnīcu, restorānu un sabiedriskās ēdināšanas sektoram) piedāvāto cenu, piemēram, nepaaugstinot to loģistikas izmaksu pieauguma dēļ.

Lēmuma teksts pieejams KP mājas lapā: saite