Jaunumi

21. jūnijā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu atļaut apvienošanos, ar kuru SIA “LATVIJAS PROPĀNA GĀZE” iegūst izšķirošu ietekmi pār SIA “EKO GĀZE”. Atļauja dota, jo apvienošanās rezultātā nemazināsies konkurence ietekmētajos tirgos.

SIA “LATVIJAS PROPĀNA GĀZE” sniedz autogāzes vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības pakalpojumus, savukārt  SIA “EKO GĀZE”  sniedz autogāzes mazumtirdzniecības pakalpojumus, turklāt abi tirgus dalībnieki veic gāzes balonu tirdzniecību.

Apvienošanās rezultātā horizontāli tiek ietekmēts autogāzes mazumtirdzniecības tirgus un gāzes balonu tirgus. Starp apvienošanās dalībniekiem pastāv arī vertikālas attiecības, jo SIA “EKO GĀZE” sniedz autogāzes mazumtirdzniecības pakalpojumus, savukārt SIA “LATVIJAS PROPĀNA GĀZE” – autogāzes vairumtirdzniecības pakalpojumus.

Abu uzņēmumu kopējā autogāzes mazumtirdzniecības tirgus daļa nepārsniedz 25 % tirgus koncentrācijas līmeni, līdz ar to KP secina, ka tādējādi netiek traucēta efektīva konkurence. Vērtējot gāzes balonu tirdzniecības tirgu, konstatējams, ka SIA “EKO GĀZE” gāzes balonu pārdošanas apjomi ir nelieli, kā arī tirgū darbojas vismaz astoņi citi tirgus dalībnieki, kas nodrošina aktīvu konkurenci.

Autogāzes vairumtirdzniecības tirgū, jau pirms apvienošanās SIA “EKO GĀZE” autogāzes piegādātājs bija SIA “LATVIJAS PROPĀNA GĀZE”, kuras tirdzniecības apjomi ir pietiekami, lai piegādātu autogāzi arī citiem SIA “EKO GĀZE” konkurentiem. Tādējādi apvienošanās nevar radīt apstākļus, kas konkurentiem liegtu pieeju piegādēm.

Izvērtējot uzņēmumu sniegto un KP rīcībā esošo informāciju, KP secina, ka apvienošanās rezultātā Latvijā nemainīsies autogāzes vairumtirdzniecības tirgus, būtiski nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis autogāzes mazumtirdzniecības un gāzes balonu tirdzniecības tirgos. Tāpēc apvienošanās darījums ir atļaujams.

Lai nepieļautu būtisku konkurences samazināšanos uzņēmumu apvienošanās rezultātā, apvienošanās darījumiem, kas atbilst Konkurences likumā noteiktajiem kritērijiem, nepieciešama KP atļauja. Tādējādi KP nodrošina valstisku kontroli pār tirgu koncentrēšanos, lai neveidojas tādas strukturālas izmaiņas, kuru rezultātā patērētāji cieš ilgtermiņā, jo tiem tiek ierobežotas izvēles iespējas vai preces un pakalpojumi jāiegādājas par nekonkurētspējīgu cenu.